Doğa Kitapçığı: Yapraklar

Kendi doğa kitapçığımızı hazırlıyoruz!


Doğa ile baş başa kaldığında bir şeyler toplamayı sevmeyen çocuk yoktur. Sonbahar ve kış aylarının sembolü her zaman rengarenk yapraklardır… Peki yapraklardan neler öğrenebiliriz?Malzemelerimiz:

  1. Topladığımız yapraklar

  2. Defter

  3. Boya kalemi

  4. Bant

  5. Yapıştırıcı

  6. Makas

  7. Büyüteç

Çocuklar topladığı yapraklarla yapacağı bu etkinlik, doğaya araştırmacı bir gözle bakmayı öğrenecekler. Şehir içinde sokaklar ve parkları gezerek, birbirinden farklı pek çok yaprak toplamak mümkün.

Bu yaprakları bir defter arasında biriktirirken, özelliklerini yakından inceleyip gruplandırarak kendi doğa kitabımızı oluşturacağız.


Önce topladığımız yapraklara biraz daha yakından bakalım. Büyüteç yardımıyla yaprağın dokusunu ve damarlarını daha iyi görebiliriz. Bu bize, her yaprağın dokusunu yakında inceleme fırsatı sunacak.

Ortasından kestiğimiz yaprağı defterimizin bir sayfasına yapıştırdıktan sonra seçtiğimiz kalemler ile diğer yarısını tamamlamaya başlayabiliriz.

(Bu aktivite bize simetri ve sanat alıştırması yapma fırsatı sunuyor.)

Şehrin yeşil alanlarında rastladığımız bazı ağaç ve bitkilerin isimlerini ve yapraklarını örnek olarak derledik.


Çocuğunuza topladığı yaprakları farklı özelliklerine göre nasıl gruplayabileceğini sormanız da türlerle ilgili fikir sahibi olmasını sağlayacaktır. Hangi yapraklar daha kalın? Hangi yapraklar sivri uçlu? Hangi yapraklar kaygan dokulu hangileri pürüzlü?